Cyberprzemoc

banner_patronatbi4

*

Niedziela – 26 kwietnia 2015

13:00 – 14:30

*

Cyberprzemoc, czyli ciemna strona Internetu i nie tylko. Cyberprzemoc i inne zagrożenia wynikające z posiadania profili na portalach społecznościowych.

prowadzący Tomasz Trawiński

*

 

Cyberprzemoc (cyberbullying) określenie, które jeszcze do niedawna było obce większości ludzi, dziś staje się nieodzownym elementem współczesnego świata i dotyka coraz większą grupę zwłaszcza młodych ludzi.

Na przełomie marca i kwietnia b.r. doświadczyliśmy zorganizowanej cyberprzemocy, skierowanej przeciwko wielu nastolatkom z Bydgoszczy. Na szczęście, dzięki błyskawicznej reakcji, w ciągu kilku dni udało się usunąć agresorów z portalu społecznościowego. Jednak to zdarzenie dowiodło, że cyberprzemoc nie jest jakimś medialnym odległym problemem, który nas nie dotyczy.

Szczególnie dzieci, jako te najbardziej podatne na wpływ innych osób, powinny podlegać szczególnej ochronie. Niestety cyberprzemocy doświadczają nawet dzieci, które nie ukończyły jeszcze dziesiątego roku życia. Jednak żeby dorośli mogli je chronić, sami muszą wiedzieć, chcieć poznać, wszystkie aspekty związane z tym zagrożeniem.

Podczas spotkania porozmawiamy o różnicach między cyberprzemocą a przemocą bezpośrednią. O formach i metodach. O sprawcach (agresorach), ofiarach i świadkach. Zobaczycie, nie tylko jak stać się ofiarą, ale również, jak łatwo stać się nieświadomym, pośrednim agresorem, czasem wbrew swojej woli.

Poruszymy temat skutków cyberprzemocy i odpowiedzialności rodziców i opiekunów. Zapoznamy też Was z kilkoma głośnymi przypadkami.

Jednak to, co najważniejsze, to zapoznamy wszystkich z profilaktyką. Pokażemy co trzeba robić, aby nie tylko samemu nie doświadczyć, ale też uchronić przed tym innych, a zwłaszcza najbliższych.

Warsztaty mają formę interaktywnego wykładu z prezentacją w tle. Wszyscy chętni będą mogli włączyć się do dyskusji.

Tomasz Trawiński – moglibyśmy pisać o doświadczeniu Tomka w biznesie, początkowo w dziedzinie reklamy, potem w uczestniczeniu, organizowaniu i prowadzeniu szkoleń, warsztatów, konferencji czy targów, Moglibyśmy pisać o wielu przygodach związanych z jego wielobranżową, ponad dwudziestoletnią historią zawodową i o wielu czynnikach, które wpłynęły na to gdzie i kim teraz jest. Jednak, idąc nieco na skróty, zwrócimy Waszą uwagę na trzy aspekty z jego życia. Tylko te, które są najważniejsze z punktu widzenia tematu, którego dotyczy spotkanie, czyli cyberprzemocy.

Po pierwsze, Tomek jest szczęśliwym mężem jednej i tej samej żony od ponad 18 lat. Oboje są szczęśliwymi rodzicami nastolatki, z którą mają doskonałe relacje, dzięki czemu nie doświadczają na własnej skórze pojęcia „buntu nastolatków”. Jak sami twierdzą „coś im się udało zrobić dobrze, w kwestii wychowania i to procentuje przez cały czas”. Jednak najważniejsze, co wyniknęło z ich rodzicielstwa, to wrażliwość na krzywdę słabszych. Na krzywdę dzieci. A to jest jedno z najważniejszych niebezpieczeństw związanych z cyberprzemocą. Dlatego na spotkaniu m.in. przyjrzymy się tematowi z punktu widzenia rodzica.

Po drugie, Tomek przez wiele lat prowadzenia firmy, chcąc, czy nie, zajmował się psychologią. Najpierw ucząc się, potem ucząc innych – w tematach: jak zbudować relacje z klientem, jak zbudować relacje z rodziną, jak zbudować relacje z przyjaciółmi, czy też jak naprawić zepsute relacje – zawsze dotykał zagadnień związanych z psychologią. Z czasem element biznesu przerodził się w pasję. Do tego stopnia, że w już dojrzałym wieku postanowił go zgłębić na studiach uniwersyteckich. Dziś największą pasją Tomka jest właśnie psychologia! I dlatego, również pod tym kątem przyjrzymy się cyberprzemocy.

Po trzecie, Tomek, dziś jako trener w firmie szkoleniowej, prowadzi zajęcia w temacie cyberprzemocy. Głównie dla nauczycieli i rodziców. Dzięki temu doświadczeniu, możemy zapewnić, że spotkanie będzie ciekawe, z konkretnym, rzeczowym przekazem i w sprzyjającej atmosferze.

 

Bilety dostępne:

http://bydgoszczzpasja14.evenea.pl